Jest wiele dróg do sukcesu... Przejdź jedną z nich razem z nami!


Poradnia Neurologopedyczna dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Anna Żerko-Turczynowicz

Jak długo trwa program terapeutyczny Terapia Jąkania?


Niektóre statystyki podają, że blisko 1% całej populacji ziemskiej doświadcza problemów związanych z zaburzeniami mowy. Jego skutkiem jest utrudnienie funkcjonowania w społeczeństwie i załatwianiu nawet najprostszych spraw w życiu codziennym. Chociaż teorii na temat przyczyn jąkania jest wiele, naukowcy nie są co do nich zgodni. Cierpiały na tę przypadłość osoby znane i powszechnie lubiane. Już w starożytności walczył z nią Demostenes, który z czasem został świetnym oratorem. Co prawda, wdrażane przez niego „autorskie” techniki były dość drastyczne, odniosły jednak skutek, a to było dla niego najcenniejsze.

Obecnie metody walki z tą przypadłością nie są tak przykre, jakie stosował wspomniany wcześniej myśliciel i polityk grecki. Istnieją ośrodki, które pomagają osobom zmagającym się z nią za pomocą odpowiednio dobranych technik i ćwiczeń. W Poznaniu i Gdańsku działają ośrodki terapeutyczne Terapia Jąkania, gdzie specjaliści starają się pomóc zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym.

Jąkanie to jedno z najbardziej przykrych zaburzeń mowy, które może pojawić się już u dzieci pomiędzy 5. a 6. rokiem życia. Rodzice często wskazują, że pierwsze objawy poprzedzały emocjonalne, często traumatyczne przeżycia. Co znamienne, występuje ono częściej u płci męskiej, a u dorosłej populacji ta przewaga jeszcze bardziej rośnie.

Opracowana przez specjalistów i stosowana w poznańskim i gdańskim ośrodku terapia jąkania trwa 14 dni. Ma ona na celu sprawienie, aby mowa uczestnika zajęć była:

  • płynna,
  • zwolniona,
  • wyrazista,
  • z odpowiednią intonacją.

Na niej cykl terapeutyczny się nie kończy. Klienci ośrodka sami powinni pracować nad mową, wykorzystując poznane w ośrodku techniki. Aby ich do tego zmotywować, organizuje on comiesięczne, obowiązkowe konsultacje. Po roku terapię uważa się za zakończoną. Jednak to czy normalizacja mowy będzie trwała, zależy wyłącznie od jej uczestnika, a w przypadku dzieci także od ich opiekunów.

Ośrodki te przyjmują dzieci od 8. roku życia, natomiast górna granica wiekowa nie jest określona. Terapeuci prowadzą zajęcia grupowe, mające korzystny wpływ na osoby poddające się terapii. Uczestnicy wspierają się nawzajem i dzielą doświadczeniami. Ćwiczenia prowadzone są codzienne i trwają około 6 godzin. Zanim dana osoba zostanie włączona do grupy, specjaliści ci przeprowadzają konsultacje, na których starają się poznać przyczynę zaburzenia, aby jak najlepiej dostosować techniki do konkretnego przypadku.

Wystaw opinię firmie

Ocena firmy: (0 z 0 głosów)


WWW: https://jakanie.com.pl/
Dodano: 2023-11-22
Telefon: 603 060 390
Miejscowość: Poznań
Adres: Słowackiego 34
Kod pocztowy: 60-825

Źródła:
https://jakanie.com.pl/


Podobne Firmy

Ekoprodet
ul. 61245 Poznań, Os. Rusa 45
TreeDental
ul. 62200 Gniezno, Józefa Bilskiego 2
Schedpol Sp. z o. o. Sp. k.
ul. 64400 Międzychód, Przemysłowa 2